Pir Sultanlardan Yunuslara, Nazım Hikmetlerden Ahmed Ariflere, Ruhi Sulardan Mahzuni Şeriflere, Victor Jaralardan Mercedes Sosalara yüzyıllardır yankılanan bu ses hiç susmayacak...

ANASAYFA
Albümler . Seçmeler 15. Yıl (2000) « geri
Seçmeler 15. Yıl

SEÇMELER 15. YIL 2000

 • Fikriye Kılınç: Solo, Vokal
 • Özcan Şenver: Solo, Vokal
 • Özgür Tekin: Vokal
 • Cihan Keşkek: Bağlama, Cura, Vokal
 • Serdar Güven: Akustik Gitar, Klasik Gitar, Vokal
 • Hakan Alak: Bass, Vokal
 • Ali Aracı: Flüt

ALBÜM YAZILARI

Elinizdeki bu albüm bizim için ne bir nostalji albümüdür, ne de sadece Grup Yorum tarihinin seçme parçalarını bir araya toplama düşüncesiyle ; çala kalem oluşturulmuş bir albüm.. Bu albüm bizim için bir yanıyla belge niteliği taşımaktadır. Zorlu süreçlerden, fırtınalardan dimdik çıkabilmenin belgesi. Önümöüzde uzanan uzun yıllara, geçmişimizin ışığını taşıyan bi albüm.

15 yıldır, haksızlıklara sömürüye karşı halkın yanında saf tutan; bu taraflılığının bedelini tereddütsüz ödeyen grubumuzun, Grup Yorum'un, geçmişten bugüne uzanan birikimini gözden geçirmesi ve bunu sizlerle paylaşmasıdır.

1985 yılında biraraya gelen bir topluluğun "haksızlığa, zulme, sömürüye karşı türkülerimizle biz de ateş hattındayız!" sözlerinin üzerinden tam 15 yıl geçti, 15 inançlı, 15 başeğmez, 15 onurlu yıl. İçinde bulunduğumuz 2000 yılında, Grup Yorum, kuruluşunun 15. yılını kutluyor.

Ne mutlu ki, bu 15 yıl içinde adımızı lekeleyecek hiçbir şeyin altına imzamızı atmadık. Dürüstlüğün , saflığın, temizliğin savunucusu olduk. Ayaklarımızı vatan topraklarına bastık, yüzümüzü halka döndük. Onlar için söyledik türkülerimizi. Ve söylediğimiz her türkü, halkımızın yüreğine ateş salsın istedik. Kondusu yıkılına; ekmeği elinden alınana; evladı, anası, babası katledilene; şifa olsun, acıları dinsin diye söylemedik türkülerimizi. Yüreklerindeki ateşi harlamak için söyledik. Türkülerimiz; öfkeyi, acıyı fırtınaya çevirsin diye savruldu hayata.

Tam 15 yıl geçti... 1985-2000

Ne çok şey yaşamışız...

Üniversitelerin, Nisan direnişleri; grevler.. Zonguldak'ta, madencilerle birlikte atan yüreklerimiz... Görüş kabinlerinde, o küçücük mekana sığmaz çoşkudaki konserler...

Ne çok şey yaşamışız...

Konser salonlarını yırtarcasına atılan sloganlar, çekilen halaylar; binlerce, onbinlerce isyankar haykırış ve küçücük kondu odalarına sığdırılan miting heyecanındaki konserler.

Ne çok şey yaşamışız... Saymaya kalksak çetelesi tutulamayacak kadar çok konser yasakları, gözaltılar, tutuklamalar hapis cezaları...

Biz; halkın türkülerinin zulmedenler için ne kadar korkutucu olduğunu, halkın isyanının nasıl uykularını kaçırdığını, sadece kitaplardan değil, hayatın içinde, yaşayarak öğrendik.
Öğrendiğimizi öğrettik , anlattık. Deneylerimiz, tecrübelerimiz, gelecek yıllara birikim oldu. Halk denen derya; attığımız her adımda topraktan öğrenip, kitapsız bildikleriyle öğretti bize. Bize, onu kitaplara, yazıya, notalara dökmek düştü.

Ne çok şey yaşamışız... Sözünden dönenler, halkların kurtuluş bayrağını emperyalistlerin ayakları altına serenler, barış dilencileri... Yine de hiç dilimizden düşmedi, "Tek kişi kalsak bile sosyalizmin onuru bize emanettir, onu çiğnettirmeyiz!" sözü.

ve ne çok şey görmüşüz. Beraber üzülüp beraber güldüğümüz, aynı sofradan beslendiğimiz can yoldaşlarımızın mezarına bir kızıl karanfil bırakmışız. Ayşe İdil Erkmen, Ayşe Gülen, Ayşe Nil Ergen... Sayamadığımız yüzlerce kahraman... Çiftehavuzlar'da dalgalanan bayrak, 12 Temmuz'da gökyüzünde asılı kalan "Bize Ölüm Yok!" haykırışı, Dersim, Karedeniz Ege Dağları'na erişen baharlar.

Tam 15 yıl geçti... 1985-2000...

12 Eylül karanlığından sıyrılıp gelirken, 12 Eylül'ün cenderesini kırmanın çoşkusu vardı içimizde. O gün bizimle yola çıkanlar eksildi yanımızdan; yepyeni isimler aldı yerlerini. Yola çıkarken söylemiştik; kişilerin değil Yorum'un ismidir esas olan, kalıcı olan. Bugüne kadar gelip geçen onlarca isim, Yorum'un bir zaafı olarak değil, zenginliği olarak tarihe malolacaktır. Bunu biliyoruz! Grup Yorum tarihine adını yazdıran tüm isimler eksikliği, hataları ve kattıkları ile Yorum birikimidir.Büyük binalar; yüzlerce işçi tarafından yapılır. Hepsinin emeği; kattığı vardır ama o büyük bina, hep kendi adıyla anılır. Grup Yorum gibi bir yapıya tabi ki, emek veren, onu büyüten, bünyesindeki insanlardır ama o emekler hep Grup Yorum adınadır, Grup Yorum'un adını büyütmüştür. Baki kalan hep Grup Yorum'un adı olacaktır.

Yola çıkarken ilk değildik. Türkiye devrimci hareketinin onurlu tarihinin, sanat alanında filizlenen etkisiyle onlara isim sırtlamıştı bu yükü. Onların birikimini sahiplendik. Bizim olanlarla yanlış düşünceleri ayıkladık. Doğruları sahiplendik. Bugün nostaljik bir sevgiyle övgüler düzülen; kimi zaman küfredilen, düzenin zulmüne maruz kalmış halk sanatçılarını Grup Yorum'un yapı taşları olarak görüyoruz. Onların bıraktığı yerden devam ediyoruz. . Hayatın her alanında Grup Yorum'un adı da varolsun istedik. Türkülerimizle savunduğumuz hayatı, kişiliğimizle bütünleştirmeliydik. Bütünleştiremeyenler, ayak direyenler devrimci coşkuyu kaybederler; kaybettiler de. Grup Yorum ruhu, devrimci coşkunun ruhudur. Asla kaybolmayacak, dinamik, direngen ve yeni insan kültürünün mimarı bir ideolojinin ruhudur. Bu ruh kayboldu mu, Grup Yorum'culuk da biter. Grup Yorum'cu olmak ne iyi bir müzisyen olmaktır, ne popüler olmaktır. Grup Yorum'cu olmak, sanatın işçiliğini, kurtuluş işçiliğinden ayrı tutmadan eşitlikçi, özgürlükçü, paylaşımcı bir yaşam için emek vermektir. Grup Yorum, her dönem bu emeği, özveriyi gösterenlerle yürüdü; böyle kök saldı halkın bağrında.

Yola çıkarken ilk değildik. 12 Eylül'ün baskıcı ortamına tepki duyan bir çok müzisyen, müzik grubu da bizimle aynı dönemde türküler söylüyordu. Bizden önce de sahneye çıkanlar vardı ama bugün birçoğu bu zorlu arenadan çekilmek zorunda kaldı. Bir tek, Grup Yorum kaldı o arenada dimdik. Neydi bunun sebebi? Grup Yorum'un halka ve vatana duyduğu sonsuz bağlılık ve bu ruhu şekillendiren dünya görüşünün haklılığı, doğruluğundan başka ne söylenebilir ki?

Hayatın her alanında, bireyciliğe karşı çıktık. Türkülerimiz, çalışma biçimimiz; toplumsallaşmayı, halkın örgütlülüğünü savundu. Bu düşünce, Grup Yorum düşüncesidir! Örgütlülük bir akıştır. Bu yüzden de, düzenin bizi boğmak için yaptığı onca baskıya rağmen, soluğumuz asla tükenmiyor. Halkla bağımız varoldukça, soluğumuzu tüketemezler.

Yola çıkarken ilk deildik ama her toplumsal pratikte olduğu gibi, dünya devrimei müzisyenlerine örnek olacak ilklere imza attık. Demir parmaklıklar alnımızı belki bölebilirdi ama türkülerimizi asla! Hapishane koğuşları stüdyolarımız oldu. En güzel melodiler, armoniler buralarda şekillendi. Baskı altında üretmek bizim günlük hayatımız oldu. Düzenin keyfi "mahkumiyetleri" bizim değil onların sorunu oldu. Biz hep hayatın içinde kaldık. Onların bu haksız kararlarını kabul etmedik. Biz kurmayı düşlediğimiz hayatın yasalarıyla hareket etik. Doğanın, bilimin, halkın yasalarıdır onlar! Biz, hep bu yasaların mücadelesini verdik. Türkülerimiz de ancak tutsak alınabilir; teslimiyet, dizesinden, notasından bile geçmez onların!

Ne çok şey yaşamışız... Bu küçük kaset kapağına sığması imkansız ne çok şey. Ne çok dersler çıkarmışız hayattan ve ne büyük bir ders bırakmışız şu koca dünyaya.

Bir kere doğdu bu isim. Dünya yıkılmadıkça silinmez bir isim. Grup Yorum, daha çok 15 yıllar görecek. 0 isim da ne Türkülere imza atacak. Mücadelenin ateş hattında, bayraklarla donanmış meydanlarda hep bu isim olacak. Çocuklarımız, torunlarımız onların türküleriyle büyüyecek. 0 büyük gün, halkın günü geldiğinde; yapılacak o büyük bayramda, Grup Yorum da büyük bir orkestra ile sahnedeki yerini alacak. Belki biz görürüz, belki görmeyiz ama Grup Yorum, o günü görecek! Türküleri o gün, o coşkuyla söylemek kimbilir ne kadar güzel olur? Elinizdeki albümü beğenerek dinlemeniz umuduyla...

TEŞEKKÜR
Teşekkür Bu çalışmamızda emeği geçenlere teşekkür etmek, kuşkusuz diğer albümlerden daha zor olacak. Çünki, geride bıraktığımız 15 yıla, emeği geçenlerin listesi bu kadar küçük yere sığmayacak denli çok. Ne mutlu ki, koca bir dost çemberiyle sarılıyız. İsmini sayamadıklarımızdan özür dilerken, emeklerini, katkılarını unutmadığımızı belirtiyor, onlara yürek dolusu teşekkür ve devrimci selamlarımızı yolluyoruz. "Seçmeler" albümümüzün hazırlık aşamasından, repertuar seçimine; parçaların düzenlenmesinden, stüdyo çalışmamıza dek katkılarını sunan dostlarımıza, bu uzun yolu paylaştıklarımıza; İdil Kültür Merkezi'ne, Özgürlük Türküsü elemanlarına, Tavır dergisi çalışanlarına, Ayşe Gülen Halk Sahnesi'ne, Fotoğraf ve Sinema Emekçileri (FOSEM)'ne; yapımcımız Hasan Saltık, Kalan Müzik emekçilerine, Engin Arslan'a; Stüdyo Metropol çalışanlarına; Mustafa Karaduman ve Hasan Bitmez'e; Kemal'e, Gramen Reklamcılık çalışanlarına; önerileri, eleştirileri ve üretimleriyle YORUM'u vareden en önemli değere; ailemize yürek dolusu TEŞEKKÜRLER!...

ŞARKI LİSTESİ

 • 1 Güleycan (4'09'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 2 Gel ki Şafaklar Tut... (4'50'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 3 Seher Yeli Kız (4'14') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 4 İnsanların İçindeyi... (5'44'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 5 Doğacak Güneş Gibi (2'03'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 6 Mısri Kızı (5'48'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 7 İnsan Pazarı (4'28'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 8 Dağlara Gel (3'35'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 9 Bir Ömür De (6'34'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 10 Berivan (5'42'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 11 Düşenlere (4'08'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 12 Soluk Soluğa (4'16'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 13 Ölümden Öte Ne Var (3'01'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 15 Ulaşır Sana (4'03'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 16 Direnişçilerin Ceva... (5'07'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 17 Dersim’de Doğan Gün... (5'16'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 18 Şahan Kanatlılar (4'25'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 19 İsyan Olsun (5'27'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 20 Madenciden (7'46'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 21 Koçaklama (4'54'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 22 Özgür Tutsak (4'07') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 23 Mehmet Sait’in Türk... (4'48'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 24 Derviş (5'46'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 24 Halkımızın Gelini (3'18') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 25 Uğurlama (4'43'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 26 Halkımızın Gelini (3'18'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 27 Yürek Çağrısı (6'24'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 28 Gidene (3'12'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 29 Umudun Zeybeği (5'06'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
 • 30 Cemo (6'27'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor

Şarkı Adı

içerik