Pir Sultanlardan Yunuslara, Nazım Hikmetlerden Ahmed Ariflere, Ruhi Sulardan Mahzuni Şeriflere, Victor Jaralardan Mercedes Sosalara yüzyıllardır yankılanan bu ses hiç susmayacak...

ANASAYFA
Albümler . Biz Varız (2003) « geri
Biz Varız

BİZ VARIZ2003

  • Beril Güzel: Vokal
  • Özcan Şenver: Solo, vokal
  • Cihan Keşkek: Bağlama
  • Ali Aracı: Flüt, Kaval, Vokal
  • Hakan Alak: Bas, Vokal
  • İnan Altın: Klavyeli Çalgılar, Vurmalı Çalgılar, Vokal
  • Ufuk Lüker: Akustik Gitar, Klasik Gitar

ALBÜM YAZILARI

Öfkeliyiz! Şehr-i Bağdat yanıyor. Öfkeliyiz, üzerinde yaşadığımız, var-ı dünyamız yanıyor. Babil'in asma bahçeleri yanıyor. Çocukluğumuzun masalları yanıyor Çocuklarımız ölüyor. Bağdat'ı kuran eller yanıyor. Bağdat'ın elleri... Bizim ellerimiz.

Aynı gökyüzünün evlatlarıyız. Aynı havayı soluyor, aynı dumandan zehirleniyoruz. Bizim üstümüze yıkılıyor Bağdat, Basra, Umm Kasr...

Öfkeliyiz! Kollarını dolamış dünyaya, bir ahtapot gibi Amerika,Tepemizde, yağdırıyor ölümü. Öfkeliyiz; kardeşlerimiz ölüyor!

Bizim kanımızla yükseliyor borsalar. Tükenen soluklarımızla yükseliyor hisse senetleri, Bizim kanımızdan rafinedir petrolleri. Bizim bedenlerimizden kuruluyor NewYork, Manhattan, Washington, Teksas.

Ne bağlanmış ellerimiz kollarımız, ne de tutulmuş dilimiz. Dipdiri ayaktayız! Amerika yakıp yıkarsa, biz kurarız. Amerika yakıp yıkarsa, biz savururuz. Kanımız canımız pahasına... Amerika bir imparatorluksa; biz, onu bedenimizle yerle bir ederiz. Biz varız! Biz halkız!

İmparatorluklar birbirine benzer. Roma-Amerika... Hangisi daha çok talancı, katliamcı? İmparatorluklar birbirine benzer. Roma-Amerika... Kim yıktı, Roma'yı? Sırası gelince, kim fazladan bir gün verdi? Amerika... Sırası geldiğinde hangimiz hayat hakkı tanırız ona?

Öfkeliyiz! Çünkü, akan her damla kan bizimdir. Bizim de çiçeğimiz soluyor Basra önünde şehit düşenlerle. Biz, o çiçeği sulayanlarız. Biz, yeniden güneşe bakarız. Fırat ve Dicle suyunu akıtır Mezopotamya'ya. Biz, selamımızı göndeririz sularla. Yetmez, kan taşırız vatan savunmasına. Irak, bizim vatanımız. Küba gibi, Vietnam gibi Filistin gibi, Anadolu gibi... Vatan için ölürüz!

Buralarda biz varız! Bu topraklar bizim topraklarımız! Bu ağaçlar katlanamaz artık basık, dumanlı bir gökyüzüne. Bu taşlar katlanamaz yabancı çizmelere. Buralarda biz varız! Devrilmiş bedenlerimizden öreriz kaleleri.

Buralarda biz varız! Acılarımız kadar büyük öfkemiz. Buralarda biz varız!
Biz altı milyarız!.

TEŞEKKÜR
On sekiz yıllık müzikal yaşamımızda, îkinci kez, tek şarkılık bîr albüm yayınlıyoruz. 2001 yılında yayınladığımız "Eylül"den sonra yine gündemin sıcaklığına denk düşmesini istediğimiz bir albüm, "Biz Varız". Tüm şiddetiyle süren Amerikan saldırısına karşı hemen, sıcağı sıcağına bir ses vermek istedik. Irak halkının direnişine bir soluk olsun "Biz Varız". Grubumuzun bağlamacısı Cihan'ı ve İstanbul Gençlik Derneği üyesi Eylül İşcan'ı, savaş başlamadan önce, enternasyonalist dayanışma için, insan kalkanı projesi içinde yer almak üzere Bağdat'a uğurladık. Ve şimdi, biz bu kaseti yayınladığımız sırada, Cihan ve Eylül, Bağdat'talar. Sonuna kadar Irak balkının yanında olacaklar. Grup Yorum tarihinde, yeni bir sayfa yazılıyor. Bu çalışmamızda, katkılarıyla bizimle birlikte yeralan İdil Kültür Merkezi ve Ankara İdilcan Kültür Merkezi çalışanlarına; Özgürlük Türküsü ve Grup Yorum Korosu elemanlarına; Kültür Sanat Yaşamında Tavır Dergisi çalışanlarına, Fotoğraf ve Sinema Emekçileri-FOSEM'e ve İdil Yapim'a; 'Geçit Yok' isimli şiiriyle, bu çalışmamıza katkıda bulunan Ümit İlter'e ve bu şiiri, güçlü yorumuyla seslendiren Tunçel Kurtiz'e; Yapımcımız Hasan Saltık ve Kalan Müzik çalışanlarına; Stüdyo Metropol'den, Hasan Bitmez ve Mustafa Karaduman'a; Son olarak, çalışmalanmızın asıl sahibi, üretimlerimizin yol göstericisin can damarımız büyük ailemize yürek dolusu teşekkür ederiz!..

ŞARKI LİSTESİ

  • 1 Biz Varız (3'03'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor
  • 2 Geçit Yok (5'18'') MP3 Olarak Dinle Şarkı Sözü Notalar Akor

Şarkı Adı

içerik